KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6908678
*
nr 690 8678
Waldemar Sjölander
(1906-1988), Sverige
Gouache, Waldemar Sjölander (1906-1988), 1964
Waldemar Sjölander, svensk målare och grafiker född i Göteborg 1906, död 1988.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 april 2011
kl 18:54:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/4 10:55:21
1
250 kr
4/4 17:25:48
2
200 kr
4/4 18:05:06
2
300 kr
4/4 18:47:26
3
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, svensk målare och grafiker född i Göteborg 1906, död 1988.
Läs mer om Waldemar Sjölander
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34
*
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, svensk målare och grafiker född i Göteborg 1906, död 1988.
Läs mer om Waldemar Sjölander
nr 690 8678
Waldemar Sjölander
(1906-1988), Sverige
Gouache, Waldemar Sjölander (1906-1988), 1964
Waldemar Sjölander, svensk målare och grafiker född i Göteborg 1906, död 1988.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 april 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/4 10:55:21 | 1 | 250 kr |
4/4 17:25:48 | 2 | 200 kr |
4/4 18:05:06 | 2 | 300 kr |
4/4 18:47:26 | 3 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, svensk mÃ¥lare och grafiker född i Göteborg 1906, död 1988.Läs mer om Waldemar Sjölander
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34